کد خبر: 11461تاریخ انتشار : ۱۶:۲۷:۱۹ - چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶

سخنگوی دولت: سوءاستفاده از آتش به اختیار، ظلم به رهبری است

شرق: سخنگوی دولت روز گذشته در نشست خبری خود که در محل سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، درباره سوءاستفاده برخی‌ از عبارت «آتش به اختیار» مطرح‌شده از سوی مقام معظم رهبری، گفت: «این قطعا ظلم به رهبری نظام است که عده‌ای از بیانات و رهنمودهای ایشان برای خواسته‌های سیاسی خود سوءاستفاده کنند. قطعا مقام […]

شرق: سخنگوی دولت روز گذشته در نشست خبری خود که در محل سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، درباره سوءاستفاده برخی‌ از عبارت «آتش به اختیار» مطرح‌شده از سوی مقام معظم رهبری، گفت: «این قطعا ظلم به رهبری نظام است که عده‌ای از بیانات و رهنمودهای ایشان برای خواسته‌های سیاسی خود سوءاستفاده کنند. قطعا مقام معظم رهبری ارتقای فرهنگ جامعه را فقط منوط به دستگاه‌های رسمی نمی‌دانند و از نظرشان همه در این زمینه مسئول هستند. به‌ویژه در بخش فرهنگ که دولت سهم و نقش کمتری دارد. مجریان فرهنگی فقط دولتی‌ها نیستند».
محمدباقر نوبخت افزود: «این مبحث آتش به اختیار را هم باید این‌طور در نظر بگیریم که هر فردی در قبال فرهنگ مسئولیت دارد و باید نسبت به ارتقای سطح فرهنگی جامعه تلاش کند. اینکه هر جمله‌ای ایشان مطرح می‌کنند عده‌ای برای بیرون‌کردن رقیب از آن سوءاستفاده می‌کنند، چیز ساده‌ای نیست و این موضوع هم حل خواهد شد».
او همچنین در واکنش به اظهارات رئیس قوه قضائیه درباره سند ٢٠٣٠، گفت: «به‌جز برنامه آموزشی که در سال ١٩٩٠ در سازمان ملل مطرح شد و ١٧ هدفی که در این سازمان بین کشورهای عضو توافق شد، یکی از آنها آموزش فراگیر است. ما احتمال دادیم ممکن است تفسیر آنها با چارچوب نظام دینی و اسناد بالادستی ما متفاوت باشد؛ بنابراین یک بیانیه و تحفظ ارائه دادیم که اگرچه عضو این سازمان هستیم؛ ولی اگر در جزئیات این سند کلمه‌ای با ارزش‌های دینی ما مخالف باشد، آن را انجام نخواهیم داد».
نوبخت افزود: «در این زمینه کسی هم به قوه قضائیه شکایت نخواهد کرد که چرا آن بیانیه را اجرا نکردید و ما چیزی امضا نکرده‌ایم. ضمن اینکه اسناد ما مانند سند تحول آموزش‌وپرورش جامع است و آن بیانیه مادامی قابل قبول است که در جهت و راستای سند تحول و جامع علمی جمهوری اسلامی ایران باشد. دولت برای اینکه چارچوب سند را در داخل کشور اجرا کند، کارگروهی تعیین کرد تا اگر جزئیاتی وجود داشته باشد که با فرهنگ دینی ما مخالف است، از آن مراقبت شود».
او گفت: «اسناد فرادستی ما اسناد کاملی است و لزومی ندارد در زمینه فرهنگ و آموزش از دیگران دستور بگیرد و اگر در شورای عالی انقلاب فرهنگی به این نتیجه رسیدیم که هیچ‌کدام از این پنج مورد اجرائی نشود، اجرا نخواهد شد. ضمن آنکه فرمایشات رهبر معظم انقلاب فصل‌الخطاب است و هیچ‌گاه کاری نمی‌کنیم که از هنجارها و چارچوب قانونی فاصله داشته باشد. دولت اطمینان می‌دهد متعهد به اسلام، دین و هنجارهای اجتماعی است و به دغدغه رهبری توجه ویژه دارد، دولت به اجرای این سند ادامه نخواهد بود تا زمانی که نگرانی‌های ایشان برطرف شود».
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش «شرق» درباره اینکه سند ٢٠٣٠ باعث شده برخی درصدد حمله به دولت برآیند و زمزمه‌هایی مبنی بر سوءاستفاده از راهپیمایی روز قدس و آمدن کفن‌پوش به خیابان‌ها شنیده می‌شود، رویکرد دولت در این زمینه چیست؟ عنوان کرد: «شاید مهم‌ترین موضوع در این بحث طرح این سؤال است که دولت چه کاری باید انجام می‌داد که انجام نداده است؟ آیا باید عضو یونسکو باشیم یا نباشیم؟ سیاست نظام، عضویت در مجامع بین‌المللی است، آیا باید منفعل و ساکت باشیم یا وظیفه داریم بگوییم آن مواردی را که مجاز هستیم، اجرا خواهیم کرد که گفتیم؛ بنابراین آیا باید این موضوع را در داخل کشور به قوه قضائیه بدهیم تا دادگاه تشکیل بدهد که این‌چنین نیست و قطعا نظر رئیس قوه قضائیه نیز این نخواهد بود».
او افزود: «بیانیه یونسکو روی سایت گذاشته شده و محرمانه و مخفیانه نیست و در جلسات از قوه مقننه نیز نماینده برای تطبیق با قوانین حضور داشته است، ضمن اینکه این سند ربطی به دولت فعلی ندارد و به دولت قبل مربوط می‌شد که به آن افتخار هم می‌کرد».
سخنگوی دولت گفت: «دولت چه اقدامی باید انجام می‌داده که نداده و مستوجب چنین عقوبتی است؟ دستگاه‌های ذی‌ربط این سند را بررسی کنند؛ ولی بی‌جهت به دولت دین‌مدار اتهام نزنند، دولت معتقد به اعتقادات و ارزش‌های دینی کشور و حقوق شهروندی است. در روز انتخابات در جلسه‌ای معنوی حضور داشتم که فردی از پشت تریبون این سند را خائنانه توصیف کرد، آیا این موارد تخریب نیست؟ و اینها موضوعاتی است که بنا بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب تخلفات باید بررسی شود».
رئیس‌جمهوری از مطالبات مردم کوتاه نمی‌آید
او درباره کابینه دولت دوازدهم و گمانه‌زنی‌ها درباره آن، گفت: «آنچه قطعی است این است که کابینه دوازدهم نسبت به کابینه یازدهم قطعا‌ کارآمدتر،‌ بانشاط‌تر و هماهنگ‌تر خواهد بود و آقای رئیس‌جمهور از تجربه چهارساله در تشکیل کابینه جدید استفاده می‌کند. رئیس‌جمهور مصمم است به مطالبات مردم به نحو شایسته پاسخ دهد و نیازمند ترکیب کابینه‌ای است که در این راه به او کمک کند. با توجه به شناختی که از روحیات آقای روحانی دارم ایشان انسان نفوذناپذیری است و این‌گونه نیست که فشار باعث شود از مطالبات مردم کوتاه بیاید. ممکن است عده‌ای گمانه‌زنی کنند و حرف‌هایی بزنند که حداکثر رئیس‌جمهور می‌شنود؛ ولی نهایتا خودش تصمیم می‌گیرد و نظر رهبری را مورد توجه قرار می‌دهد».
نوبخت درباره تحریم‌های جدید آمریکا و احتمال نقض برجام یادآور شد: «در این زمینه کمیسیون خاصی تشکیل شده که بر چگونگی اجرای برجام نظارت می‌کند. این کمیسیون نظارت بر برجام بیرون از دولت است که تعدادی از شورای عالی امنیت ملی عضو آن هستند. تاجایی‌که می‌دانم جلسات آن مستمر برگزار می‌شود و قاطع و جدی است».

——————

صحبت‌های اقتصادی سخنگوی دولت
‌سال ٩۵ سال بسیار خوبی از نظر عملکرد بودجه‌ای بود. منابع عمومی در بودجه ٩۵، ٢٩۴ هزار میلیارد تومان بود که از این رقم ٢٨٣ هزار میلیارد تومان یعنی ٩۶ درصد تحقق یافته است.
‌ از نظر حصول مالیات و گمرک، ١۵٧ هزار میلیارد تومان سهم درآمدها (مالیات، گمرک و…) بود که در عمل ١۴۶ هزار میلیارد تومان آن یعنی ٩٣ درصد محقق شد. از طرفی باید ٧٩ هزار میلیارد تومان از واگذاری‌های دارایی‌های سرمایه‌ای به دست می‌آمد که ٧۴ هزار میلیارد تومان یعنی ٩۴ درصد تحقق یافت.
‌ در بخش مصارف رقم منابع در حدود ٢٩۴ هزار میلیارد تومان بود که با توجه به عملکرد ٢٨٣ هزار میلیارد تومانی آن بودجه ٩۵ با ٩۶ درصد تحقق بدون کسری به ‌صورت متوازن مدیریت شد.
‌ سهم اعتبارات هزینه‌ای از مصارف قانون بودجه سال ٩۵ بالغ بر ٢١۴ هزار میلیارد تومان بود که ٢٠٧ میلیارد تومان در حدود ٩٧ درصد تحقق یافت. تملک دارایی‌های سرمایه‌ای هم ۵٧ هزار میلیارد تومان بود که ۴٢ هزار میلیارد یعنی ٧٣ درصد تحقق یافته است.