کد خبر: 11390تاریخ انتشار : ۲۰:۲۹:۲۷ - یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵

دکتر افسانه اقبال نیا در همایش فصلی خانه احزاب گفت: آیت الله هاشمی معقتد بود زنان با رعایت موازین اسلامی باید در جامعه حضور فعال داشته باشند

به گزارش روابط عمومی حزب اسلامی کار، رئیس سازمان زنان حزب در همایش فصلی خانه احزاب با عرض تسلیت به مناسبت رحلت جانگداز حضرت آیت الله عظمی هاشمی رفسنجانی و تسلیت شهادت غم انگیز تعدادی از آتش نشانهای خدوم و قهرمان در حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو و عرض تسلیت ویژه مردم محترم استان سیستان […]

به گزارش روابط عمومی حزب اسلامی کار، رئیس سازمان زنان حزب در همایش فصلی خانه احزاب با عرض تسلیت به مناسبت رحلت جانگداز حضرت آیت الله عظمی هاشمی رفسنجانی و تسلیت شهادت غم انگیز تعدادی از آتش نشانهای خدوم و قهرمان در حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو و عرض تسلیت ویژه مردم محترم استان سیستان و بلوچستان که در حادثه سیل اخیر تعداد زیادی از هموطنانمون مظلومانه کشته شدند، از اینکه نام و خبری از این هم وطنان در جایی مطرح نشده ابراز تأسف کرد.
وی در ادامه به ایراد سخنرانی در خصوص جایگاه زن در جامعه پرداخت و گفت: در واقع جایگاه زن در شرع مقدس اسلام چنانکه قابل استناد و پیگیری باشد چیزی است که در قانون اساسی آمده ، یعنی اگر نظرات فقهی غیر از قانون اساسی وجود داشته باشد تا زمانیکه قانون نشود ملاک عمل نیست.
رئیس سازمان زنان حزب در ادامه اظهار داشت: در قانون اساسی کلمه زن، ۴ بار، کلمه زنان ۱ بار، کلمه مادران ۲ بار و خانواده ۵ بار بکار رفته، یک بار هم کلمه مادر که البته برای موارد خاص.
به عنوان مثال در اصل ۳ بند ۱۴ آمده که:
“تامین حقوق همه جانبه افراد اعم از زن و مرد و ایجاد امنیت قضایی عادلانه ”
در اصل ۲۰ آمده : “همه افراد ملت اعم از زن و مرد ، یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی ، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.”

دکتر اقبال نیا اظهار داشت: در رابطه با حقوق زن ، صحبتهای زیادی در طی سالهای گذشته در جامعه ما مطرح شده ولی به نظر بنده، چندان اصولی به این مهم پرداخته نمی شود و بعضا به مسائلی پرداخته میشود که بیشتر حاشیه ای است.البته این مسائل حاشیه ای در جای خود مهم و قابل بررسی می باشد. در قانون اساسی به خوبی به زنان پرداخته شده بطوریکه در اصل ۲۱ قانون اساسی که کاملا مربوط به زنان می باشد در بند ۱ آن در مورد یک مسئله مهم و با اهمیت که شاید بتوان گفت منشا تمام موارد مسائل است، گفته شده که ایجاد زمینه های مساعد برای رشد شخصیت زن و احیای حقوق مادی و معنوی اوست.

مغفول ترین حق، پرداختن به رشد شخصیت زن می باشد که تقریبا فراموش شده است. همه زنان دنیا در طول تاریخ شخصیتشان اجازه رشد کافی را پیدا نکرده و در جامعه ما حالا بیشتر یا کمتر وجود داشته است و هنوز هم وجود دارد.
بنابراین اولین حقی که برای زنان بخواهیم ایجاد و احیا کنیم، باید شرایطی ایجاد کنیم و کارهایی انجام دهیم که شخصیت زن را احیا و ارتقا ببخشیم. چون اگر زنان ما در رفتارها و مناسبات و تعاملات انسانی، اجتماعی و خانوادگی خود نتوانند شخصیت مبرزی از خود نشان دهند این خود موجب میشود که همیشه تحقیر شود و حقوقشان کمتر مورد توجه واقع گردد.

به نظر بنده اولین کار این است که در این مورد مهم اقدام نماییم و بعد از آن موارد دیگر مانند حقوق مادی و معنوی. که البته ارتقا شخصیت زن، جزء حقوق معنوی اوست.

اینکه زن به عنوان مادر مورد حمایت قرار گیرد، در دوران بارداری، زایمان و شیردهی و مسئله حضانت که در بند ۲ آمده بصورت صد در صد، حمایت از کودکان بی سرپرست.
ولی بنده به عنوان کسی که در این عرصه می خواهم کاری انجام دهم، معتقدم که ضمن اینکه ما شقوق و حقوق زن را پیگیری می نماییم، اولین اولویتی که باید در دستور کار قرار دهیم و به آن بپردازیم همان رشد و ارتقاء شخصیت زن است که در جامعه ما زنان فرصت رشد و ارتقا به خوبی پیدا نکرده است.
که البته الان شرایط خیلی بهتر شده ولی باید طوری عمل نماییم که زنان در رفتارهایشان اشتباه کمتری داشته باشند و بهتر بتوانند ملکات انسانی خود را بروز دهند و این باعث میشود که حقوقشان ایفا شود و بهتر حقوقشان دیده شود و اصلا کسی به این فکر نیفتد که حقوق زنان را نادیده بگیرد.

بنده با مطالعه قانون اساسی به مواردی برخوردم که متوجه شدم که قانون ما به خوبی از حقوق زنان دفاع کرده است و بسیار خرسندم از این بابت.

بنابراین ما در قوانین مشکلی نداریم بلکه مشکل عمده ما اجرای قوانین و عدم ضمانت اجراست. به عنوان مثال درباره مرخصی زمان بارداری، شیردهی و پس از آن، بسیار قوانین جامعی داریم اما بعضا زنان از ترس از دست دادن شغل و اینکه زمانیکه از مرخصی برگردند کسی جایگزیشان شده باشد از این حق خودشان استفاده نمی نمایند.
این یعنی عدم ضمانت اجرایی قانون و ما از مسئولین تقاضا داریم که اهرم اجرای قانون و نظارت بر ان را فراهم کنند.

مسئله دوم، در مورد کودکان کار است، ما با کار کودکان مشکلی نداریم چرا که در کشورهای پیشرفته جهان اول کار کودکان را مشاهده می نماییم. به چند دلیل:
اول برای آشنایی با کار و یافتن علاقه و استعداد کودک است
دوم دانستن ارزش کسب درآمد و خرج کردن
آنچه که ما با آن مخالفیم استعمار کودکان توسط کارفرما می باشد که به علت کودکی و نیاز مالی، آنها نمی توانند از خود دفاع کنند.
در کشور ما هدف از کار کودک آموزش نیست، بلکه کودکانی هستند که بنا به دلایل مختلف و شرایط بد اقتصادی مجبور به کار می شوند.
ما خواستار ضمانت اجرایی به منظور عدم استعمار این کودکان توسط کار فرمایان هستیم.

نکته مهم دیگر اینکه ما زنان خواستار تفکیک جنسیتی نیستیم و معتقدیم با توجه به برابری تعداد جمعیت زن و مرد در ایران ، زنان و مردان در کنار یکدیگر و به مدد همدیگر در اجرای امور گام بردارند با یک هدف مشترک، یعنی اصلاح امور و برداشتن گامهای موثر بدون در نظر گرفتن جنسیت و رعایت عدل در تمام امور مانند اشتغال و برخورداری از حقوق اجتماعی و فرهنگی و شهروندی.

در پایان باید حق مطلب را ادا کرد و عرض نمایم که از موثرترین افراد در خارج کردن زنان از پستوی خانه ها و زمینه سازی برای احیا و ارتقاء شخصیت زن در جامعه ما حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی بود و نظر ایشان بر این بود که زنان با رعایت موازین اسلامی در جامعه حضور فعال داشته باشند.

//همایش یادمان آیت الله هاشمی و اقتصاد مقاومتی// ۷ بهمن ۱۳۹۵