کد خبر: 11019تاریخ انتشار : ۲۳:۳۲:۴۰ - جمعه ۶ شهریور ۱۳۹۴

عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار:بهترین بخشنامه وزیر راه و شهرسازی

یادداشت :حمید نجف چندی پیش بخشنامه‌ای در راستای پیشگیری و مبارزه با فساد مالی و ویژه‌خواری از سوی وزیر راه و شهرسازی صادر شد. اگرچه اطلاع دقیقی از تعداد بخشنامه‌های صادر شده توسط وی از زمان حضور در این وزارتخانه در دست نیست اما به جرات می‌توان گفت این بخشنامه که با هدف پیشگیری و […]

یادداشت :حمید نجف

n00006011-b

چندی پیش بخشنامه‌ای در راستای پیشگیری و مبارزه با فساد مالی و ویژه‌خواری از سوی وزیر راه و شهرسازی صادر شد.

اگرچه اطلاع دقیقی از تعداد بخشنامه‌های صادر شده توسط وی از زمان حضور در این وزارتخانه در دست نیست اما به جرات می‌توان گفت این بخشنامه که با هدف پیشگیری و مبارزه با فساد مالی و ویژه‌خواری صادر شد، یکی از بهترین بخشنامه‌های صادر شده از سوی او است. اگرچه ممکن است این بخشنامه در مقام اجرا دستخوش تغییراتی شود اما از منظر دلسوزان فعال در صنعت حمل‌ونقل، همین توجه و عنایت اندک وزارتخانه نیز جای قدردانی دارد.

این بخشنامه باید توسط روابط عمومی وزارتخانه و سازمان‌های زیرمجموعه این نهاد اشاعه و نشر پیدا کند و به‌تدریج به عنوان یک مطالبه عمومی مطرح و پیگیری شود. طبیعی است این عزم جدی، نیازمند مشارکت و همکاری همه مدیران، کارشناسان و کارکنان فعال در این حوزه است. از سوی دیگر لازم است، وزارت راه و شهرسازی علاوه بر صدور این بخشنامه، نسبت به ایجاد کمیته‌ای ویژه برای بازرسی و پیگیری محتوای آن اقدام کند.

اعضای این کمیته می‌توانند با بازدیدهای سرزده و دسترسی به اسناد مالی بعضی از شرکت‌ها و موسسات تابع این وزارتخانه، به سرنخ‌های مدنظر دست پیدا کنند. به‌طور قطع، کارکنان این سازمان‌ها نیز با مشاهده جدیت وزارتخانه در برخورد با متخلفان، به‌تدریج از لاک محافظه‌کاری و سکوت سازمانی خارج شده و اطلاعات مفیدی را در اختیار این اعضا قرار خواهند داد.

در این میان نقش بسیار سازنده رسانه‌ها و مطبوعات به عنوان ناظران این اقدام را نباید از یاد برد. رسانه‌ها می‌توانند در به چالش کشیدن بسیاری از تخلفات ریز و درشت اقتصادی و حتی معضلات فرهنگی و اجتماعی نقش بسیار مهمی داشته باشند. بنابراین برای پیشبرد این بخشنامه مهم وزارت راه و شهرسازی، اطلاع‌رسانی مستمر، تشکیل کمیته بازرسی ویژه، ترغیب و مشارکت عمومی کارکنان و استعانت از رسانه‌ها ضروری است.