تاريخ انتشار : ۲۳:۳۶:۲۶ - یکشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۴

درباره حزب

**** با پیروزی انقلاب اسلامی و افزایش میزان مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خویش، جامعه کار و تولید کشور نیز از این تحولات بی بهره نماند و سیاسیون چه در جمعیت کارگری و چه در جمعیت کارفرمایی کشور کوشیدند تا در مراکز تصمیم گیری حضور یافته و به نقش آفرینی بپردازند. در این ارتباط مجموعه […]

****

با پیروزی انقلاب اسلامی و افزایش میزان مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خویش، جامعه کار و تولید کشور نیز از این تحولات بی بهره نماند و سیاسیون چه در جمعیت کارگری و چه در جمعیت کارفرمایی کشور کوشیدند تا در مراکز تصمیم گیری حضور یافته و به نقش آفرینی بپردازند. در این ارتباط مجموعه های کارفرمایی کشور به شکل گروه های کارگری به گونه ای دیگر در صحنه حضور یافتند.

شاید حضورآقای علی محمد عرب در مجلس خبرگان قانون اساسی، حضور حسین کمالی در واحد پیگیری شورای انقلاب و همچنین حضور آقایان علی رضا محجوب، ابوالقاسم سرحدی زاده و حسین کمالی در شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی ایران و نقش آفرینی علی ربیعی در سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی و بسیاری از عناصر ذی نفوذ دیگر کارگری، مقدمه ای شد تا کارگران علاوه بر تلاش برای انسجام بخشی به مجموعه های خود، در جهت حضور گسترده تر در فضای سیاسی کشور تلاش کنند.

با بازسازی خانه کارگر توسط آقایان محجوب، ربیعی و کمالی و کنار گذاردن گروه های مخالف نظام جمهوری اسلامی از این مجموعه  دور تازه ای از فعالیت صنفی و سیاسی کارگران آغاز شد و حسین کمالی به عنوان دبیر کل این مجموعه در قالب یک گروه و هسته جدید فعالیت ها را از سر گرفت.

طی این سالها خانه کارگر علاوه بر نمایندگی صنفی مجموعه های کارگری به امور سیاسی نیز پرداخته و تلاش داشت تا موقعیت کارگران را در کشور بهبود بخشد. حضور حسین کمالی در دوره های اول، دوم و سوم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده تهران و همچنین حضور نمایندگان دیگر از جامعه کارگری در سالهای بعد از جمله علی رضا محجوب که ریاست فراکسیون کارگری مجلس را عهده دار است در ادامه این نقش آفرینی بود که کارگران در صحنه سیاسی کشور عهده دار شدند.

در سال ۱۳۷۷ حزب اسلامی کار با تصمیم شورای مرکزی خانه کارگر و با تقاضای آقایان و خانمها……… تأسیس و آقای ابوالقاسم سرحدی زاده به عنوان اولین دبیر کل حزب فعالیت خود را آغاز کرد.

در سال ۱۳۶۸ حسین کمالی با رأی نمایندگان مجلس به عنوان وزیر کار و امور اجتماعی در کابینه آیت الله هاشمی رفسنجانی فعالیت خود را آغاز و در دور دوم ریاست جمهوری نیز در همین مسئولیت برگزیده شد و پس از آن وی در دوره اول دولت حجت الاسلام محمد خاتمی نیز عهده دار وزارت کار و امور اجتماعی بود.

آقای کمالی پس از آن به عنوان قائم مقام وزیر بازرگانی به مدت ۴ سال فعالیت خود را ادامه داده تا روی کارآمدن دولت آقای احمدی نژاد ، صحنه سیاسی کشور را ترک کرده و به عنوان مشاور عالی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت خود را آغاز کرد.

آقای علی رضا محجوب که پس از آقای کمالی مسئولیت دبیر کلی خانه کارگر را عهده دار شده بود در مجالس پنجم، هشتم، نهم به عنوان نماینده مردم و کارگران در مجلس شورای اسلامی حضور یافته و فعالیت نمود.

در همین سالها آقای ربیعی از واحد اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به وزارت اطلاعات منتقل و مدتی به عنوان مدیر کل در استانهای مختلف فعالیت داشته و پس ازآن به عنوان معاون پارلمانی وزارت اطلاعات به فعالیت خود ادامه داد و در حال حاضر نیز عهده دار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

آقای علی رضا محجوب در سالهای عضویت در شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی ایران همزمان به عنوان مشاور و بازرس ویژه نخست وزیر در امور کارگری فعالیت داشت.

 

****************